....

Chyba na stránce: Co mám a nevidím - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/stredisko/majetek-a-hospodareni/zdroje-financovani/granty-dary/co-mam-a-nevidim"

Co mám a nevidím

Co za zdroje mám a jen nevidím?

Objevit zdroj prostředků nemusí být tak obtížné, jak se může na první pohled zdát. Některé máme na dosah ruky a stačí si to jen uvědomit.

Pokud jako oddíl potřebujete na něco peníze, nezapomeňte se nejdříve zeptat na středisku, třeba jsou v rozpočtu vyhrazené peníze, které budete moci využít. Na standardní činnost i materiál často peníze budou.

Akce … které pořádáme

Akce, které běžně pořádáme, mohou být ziskové, pokud na ně nevyužijeme dotační prostředky. Může to být výprava, ples, jarmark a nejvíce se nabízí tábor. Pokud mi zbyde z každé výpravy byť jen 10 Kč za účastníka, mohu za rok získat okolo 1000 Kč a pořídit třeba nové míče, výtvarné potřeby, nebo cokoli jiného.

Když plánujete běžné oddílové akce, přemýšlíte také o věcech, které na nich využíváte z vašeho majetku? Je započtena v rozpočtu nějaká položka, kterou toto zohledňujete? Pokud z každé akce koupíte něco malého, z větších akcí pak možná i něco většího, nebudete po letech muset řešit, z čeho zaplatíte celkovou obnovu oddílového majetku.

Pokud pořádáte akce pro veřejnost, jako jsou Strašidelné lesy, příměstské tábory, dětské dny atp., můžete na ně využít dotaci na akce pro neorganizovanou mládež. Akce potom nesmí být zisková, ale je možné, že materiál nakoupený na akci využijete i jinde, třeba masku čerta, lano či terč na lukostřelbu.

Členské a „sponzorské“ příspěvky

U členských příspěvků je vhodné se každoročně nad rozpočtem a plánem na další rok zamyslet. Nečeká vás projekt, kvůli kterému stojí za to příspěvky zvýšit? Nezvedly se ceny energií? Nemáme stejnou výši příspěvků už deset let jen tak ze zvyku? Některá střediska vybírají členský poplatek včetně peněz na výpravy či projekty a dostávají se na částky okolo 1500 Kč.

V období registrace udělejte schůzku s rodiči a vysvětlete jim, na co jsou jejich peníze za registraci využívány. Zvlášť tuto schůzku doporučujeme při výraznějším zvyšování příspěvku. Pokud rodiče budou vědět, za co platí, zpravidla s tím nebudou mít problém. Za zvážení stojí sleva pro sourozence či nabídka rozložení platby do více splátek.

Zkušenost mají střediska také se sponzorským členským příspěvkem. V dopise rodičům o výši příspěvku či osobně jim sdělí, že registrace pro člena na rok např. 700 Kč a pokud chtějí přispět středisku větší částkou, mohou zaplatit sponzorskou registraci 1500 Kč za člena. Někteří rodiče více zaplatí rádi, zvlášť pokud jejich děti schůzky baví. Zvýšit pravděpodobnost můžete vypsáním toho, na co peníze půjdou a samozřejmě nezapomeňte děkovat. O péči o dárce je ale jiný článek.

Ukázka dopisu střediska Hiawatha:

Klubovny , materiál…

Vaši klubovnu můžete nabídnout jiným oddílům, ať už k využití přes týden na schůzky, nebo na víkendovou výpravu, je-li tomu uzpůsobena (na výpravě si bude muset oddíl přinejmenším uvařit a mít k dispozici sociální zázemí). Okresní a krajské rady čas od času dělají různé semináře, a pokud budete mít na svých stránkách a křižovatce  nabídku vašeho prostoru, mohou se vám ozvat.

Ke klubovnám a správě základen jsu dva metodické materiály, ve kterých najdete další informace:

Máte-li ve středisku vybavení, které by si ostatní mohli chtít půjčit, je tu další možnost zisku prostředků. Střediska často k zapůjčení nabízí dataprojektory, hangáry, stroje na výrobu placek nebo třeba soupravu na hraní softballu.

Než s půjčováním začnete, stanovte si pravidla a odpovědnou osobu. Jak na pravidla i s ukázkou jsme pro vás připravili v tomto článku.

Klub přátel skautingu 

Kluby přátel skautingu jsou skupiny lidí sdružovaných u střediska, kteří chtějí podporovat skauting a jeho myšlenky. Jsou ochotni přispívat na jeho činnost a financovat ji. Informace o KPS jsou v jiném článku.

 

 
logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 3313x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.
  Nahlásit chybu