....

Chyba na stránce: Dotace na opravy a údržbu - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/stredisko/majetek-a-hospodareni/dotace-z-msmt/dotace-na-opravy-a-udrzbu"

Dotace na opravy a údržbu

Dotace na opravy a údržbu

Vyžadají Vaše klubovny či žákladna větší opravy, na které nemáte dostatek vlastních prostředků? O neinvestiční dotaci z prostředků MŠMT na rok 2021 můžete požádat prostřednictvím skautISu do poloviny února.

Dotace na opravy a údržbu kluboven a základen je určená pouze na opravy neinvestičního charakteru. Tedy práce, při kterých dochází pouze k opravě nebo výměně již existující části stavby. Jedná se především o výměnu oken, opravy střechy, výměnu podlah nebo instalací, opravy zdí a podobně.

Pro přestavby, modernizace a nové stavby jsou určeny investiční dotace. Jak rozlišit investice a neinvestice více rozvádí tento článek. U složitějších projektů je třeba o posouzení, zda jde o investiční či neinvestiční náklady, požádat odborníka.

Podávání žádostí na rok 2021

Termín: nejpozději 15.2.2021. V případě nenadálých událostí a akutních případů nás kontaktujte na ekonomicke@skaut.cz v průběhu celého roku.
Způsob podání: odevzdaná žádost ve skautISu

Podání žádostí se řídí Směrnicí k žádostem o vybrané dotace pro následující rok. Dle finanční náročnosti projektu se žádosti dělí na malé ("zjednodušené") a velké ("úplné"). S tím také souvisí požadované přílohy k posouzení žádosti.

S růstem členské základny se objevuje problém dostatečných kapacit pro činnost oddílů. Projekty, které umožní navýšení kapacit ve stávajících objektech, budou v rámci možností upřednostněny.

Založit novou žádost může pouze vedoucí/admin jednotky (střediska) nebo správce dotací (nová role ve skautisu, kterou může přidělit admin například hospodáři nebo vedoucímu projektu)

Během zpracování projektu je možné obrátit se na Kancelář ústředí ke konzultaci. Doporučujeme zejména u složitějších, rozsáhlejších a neobvyklých projektů.

Náležitosti pro podání úplného dotačního projektu:

  • dotaci lze žádat nejvýše na 70 % celkových nákladů projektu. Vlastní zdroje může jednotka využít z prostředků OJ, darů, příspěvku obcí či nadací nebo si může požádat o podporu z Fondu nemovitostí
  • nejnižší možná poskytnutá dotace je ve výši 20 000 Kč celkových nákladů
  • z dotace nelze hradit investiční náklady (budování něčeho nového)
  • žádosti o dotaci se podávají prostřednictvím systému skautIS (viz návod); v pořádku odevzdaný projekt má v žádosti ve skautISu v kolonce stav dotace „Odevzdaná“
  • náležitosti k žádosti jsou stanoveny dle výše celkových nákladů na realizaci
  • žádosti o stavební neinvestiční dotace lze odevzdávat průběžně, nejpozději do 15. 2. 2021

Žádost musí obsahovat veškeré požadované přílohy, které se vkládají přímo k žádosti v systému skautIS. V případech bezprostředního navazování na projekty z předchozích let je možné místo vložení skenu vyplnit u přílohy pouze její název a rok uložení v KÚJ. Pokud není možné přílohu naskenovat (například je většího formátu, nebo by bylo skenování příliš náročné), lze ji odeslat v papírové podobě na adresu Kanceláře ústředí. V tomto případě bude u přílohy v systému skautIS místo vloženého scanu v poznámce informace, že je příloha zaslána v papírové podobě.

Pokud se neinvestiční stavební úpravy týkají jednoho objektu, podává se pouze jeden souhrnný projekt s popisem jednotlivých částí.

Malý projekt (“zjednodušený” - celkové náklady do 100 000 Kč):

Tato forma žádosti je určena k finanční podpoře jednoduchých stavebních projektů, které nevyžadují složitou dokumentaci. Přesto je určena na takové projekty, které jsou mimo běžné možnosti financování OJ. U zjednodušených projektů nemohou celkové náklady (nikoliv jen dotace) přesáhnout 100 000 Kč. 

 

Náležitosti k žádosti malého projektu:
  • vyplněná žádost o dotaci na opravy staveb v systému skautIS
  • stručný popis prováděné práce, doplněný o výkaz výměr, použité technologie, prováděné stavební práce či druh materiálu, co bude použit a předpokládaný harmonogram prací
  • doklad o vlastnictví
    • aktuální výpis z katastru nemovitostí (stačí printscreen z KN)
    • snímek katastrální mapy
  • v případě nájemního vztahu je třeba doložit nájemní smlouvu a souhlas vlastníka se stavebními úpravami
  • 2 až 5 fotografií charakterizujících objekt jako celek a foto detailů u potřebnosti stavebních úprav
  • v případě předpokládaného dodavatelského řešení jednu nejvýhodnější cenovou nabídku na zhotovení stavebních prací
  • kopii pojistné smlouvy objektu proti živelným pohromám
    • pokud je objekt pojištěn centrální smlouvou prostřednictvím ústředí organizace, není třeba dokládat

 

Velký projekt (“úplný” - celkové náklady nad 100 000 Kč): 

Jedná se o projekty, jejichž celkové náklady jsou vyšší než 100 000 Kč

 

Náležitosti k žádosti velkého projektu:

  • vyplněná žádost o dotaci na opravy staveb v systému skautIS
  • projektová dokumentace v rozsahu dle charakteru stavebních prací (technická zpráva doplněna o výkaz výměr prováděných prací i s harmonogram postupu prací, situace s vyznačením stavby, včetně vyjádření jaká je možnost přístupu ke stavbě z veřejné komunikace, půdorysy podlaží, řezy, pohledy)
  • doklad o vlastnictví
    • stavební povolení nebo vyjádření k ohlášení stavebních úprav pokud je charakter stavebních prací vyžaduje viz zákon č. 183/2006 Sb. (stavební zákon), paragraf 103 a násl.aktuální výpis z katastru nemovitostí (stačí printscreen z KN)
    • snímek katastrální mapy
  • v případě nájemního vztahu je třeba doložit nájemní smlouvu a souhlas vlastníka se stavebními úpravami
  • 2 až 5 fotografií charakterizujících objekt jako celek a foto detailů potřebnosti stavebních úprav
  • kopii pojistné smlouvy objektu proti živelným pohromám
    • pokud je objekt pojištěn centrální smlouvou prostřednictvím ústředí organizace, není třeba dokládat
  • tři cenové nabídky firem na zhotovení prací a zprávu o výběrovém řízení (např. zápis ze střediskové rady)
    • podrobný rozpočet nákladůu cenových nabídek firem položkový rozpočet v mírách, vahách
    • v případě realizace vlastními silami podrobný rozpis potřebného materiálu doplněný o výkaz výměr těchto prací, které se budou provádět, včetně jednotkových cen, vše musí být uvedeno v mírách a váhách
    • oddělení investičních a neinvestičních nákladů
  • v případě pokračujících (víceletých) projektů je třeba připojit popis jednotlivých etap stavebních prací a to jak obsahový (jaké práce a kdy), tak finanční (kolik se předpokládá, že budou v rámci let jednotlivé etapy stát), včetně času realizace veškerých stavebních prací

 

Vyhodnocení žádosti

Zaslané žádosti projednává Komise pro posuzování stavebních projektů, která ke každé žádosti vydá své doporučení. Projekt je buď podpořen, nepodpořen či je žadatel vyzván, o doplnění chybějících podkladů.

Výsledek posouzení je zpravidla znám po získání informací z MŠMT o celkovém objemu finančních prostředků na daný rok, zpravidla mezi březnem a dubnem. Výše poskytnuté dotace je uvedena v rozhodnutí, které je elektronicky rozesíláno ke schválení vedoucímu organizační jednotky.

Poskytnutí dotačních prostředků a Vyúčtování dotace

Dotace je jednotce poskytnuta na základě rozhodnutí o poskytnutí účelové dotace, vystaveného po schválení žádosti. Toto rozhodnutí musí schválit statutár jednotky. Dotace se vyplácí ve dvou zálohách, 50% po schválení a 50% v průběhu srpna. Prostředky jsou zaslány na účet jednotky uvedený ve skautISu.

Vyúčtování dotace probíhá opět prostřednictvím SkautISu, a to do měsíce po skončení projektu. Nejpozději pak ale do 15. 12. 2021.

Pravidla a informace pro využití dotací a vyúčtování jsou popsány ve Směrnici k dotacím pro daný rok. Tato vychází zpravidla začátkem kalendářního roku.

V případě nejasností či dotazů nás neváhejte kontaktovat e-mailem: ekonomicke@skaut.cz či telefonicky: 774 260 960 (STS).

Zuzana Vaidová
koordinátor dotací a pojištění

logo

Článek publikoval

Zobrazeno: 6332x

Práce s článkem

0
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.

Navigace:

  Nahlásit chybu