....

Chyba na stránce: Praktické informace - Křižovatka"

URL: https://krizovatka.skaut.cz/oddil/mezinarodni/408-s-oddilem-do-zahranici/897-prakticke-informace"

Mezinárodní skauting

Praktické informace

Rozhodnutí

Na začátku našich společných dobrodružství stojí rozhodnutí, odvaha, odhodlání – a jistě nutná síla přesvědčit, strhnout, nadchnout ostatní. Začínáme volbou cílové země: kam se pojede? Nelze vždy volit jen podle zájmu všech členů kmene nebo oddílu. Dobré je při výběru zohlednit typ expedice (od vysokohorské turistiky až po drobné výlety po kulturních památkách), finanční dostupnost, dopravní spojení, přírodní a kulturní atraktivitu, „civilizovanost“ nebo naopak „necivilizovanost“ země. Obecně je ale mnohem důležitější „s kým“ se na cestu vydáváte, než to „kam přesně“ ta cesta vede.

Je dobré se rozhodnout, zda-li se chcete nebo nechcete setkat s místním obyvatelstvem a skauty či skautkami především. Pokud k mezinárodní skautské interakci dojde, je možné získat na ni i dotační prostředky. V případě nezávazných zahraničních expedic (turistika, byť skautská) je naděje na získání dotace mnohem nižší.

Kontaktování

Kontakt s cizími skauty můžeme pochopitelně jedině doporučit: pohyb a orientaci v zemi setkání v drtivé většině případů s příjemnými bratry a sestrami velice usnadňuje. Rozvíjí se tak mezinárodní skautská spolupráce – získáte zajímavé zkušenosti, pohled na skauting možná z poměrně jiné perspektivy, v neposlední řadě pak kamarádství či přátelství mnohdy na celý život.

Vzhledem k tomu, že získání kontaktu může někdy probíhat poměrně pomalu a zdlouhavě (záleží na národní skautské organizaci a její schopnosti pružně reagovat), je dobré mít v záloze připraveno ještě druhou alternativu vaší expedice: kontaktovat jinou skautskou asociaci či vyrazit do jiné cílové země (např. sousedícího státu). Pokud plánujete letní prázdninovou expedici, první kontakt by měl nejlépe proběhnout už na podzim předchozího roku.

Pokud si přejete kontaktovat skauty či skautky v zemi, kam přijíždíte (třeba jen na část svého programu), a žádné předešlé osobní vazby ještě nemáte, napište zahraničnímu odboru, který se vám pokusí oficiální cestou kontakty zprostředkovat. V žádném případě nepište na ústředí národních skautských organizací sami (!!!) – v mezinárodní komunikaci je vyžadována určitá oficialita a obejitím zahraničního odboru se, bohužel, nic neurychlí. Zahraniční skautské asociace si u nás stejně zpětně ověřují např. zda-li jste skutečně členy Junáka apod.

Ubytování

Příslušnost ke skautskému hnutí vám může pomoci i v případě, že sháníte ubytování. V Evropě existuje poměrně rozsáhlá síť skautských základen a center, které nabízejí ubytování i zahraničním skautům.

Mimo to jsou všude ve světě, stejně jako u nás, téměř v každém městě nějaké skautské klubovny. Pokud se nám podaří kontaktovat vás se skauty v určitém městě, nebývá zásadní problém požádat je o využití jejich klubovny k přespání. I to může být zajímavá zkušenost – uvidíte různé klubovny, podobné i velmi vzdálené těm vašim.

V některých evropských zemích je možné stanovat ve volné přírodě (např. Norsko, Švédsko), v jiných zemích je naopak volné táboření striktně zakázáno (např. Dánsko a Německo) a tvrdě sankcionováno. Rozhodně doporučujeme pátrat po místních tábornických předpisech a nařízeních, abyste se nevědomky nedostali mimo zákon.

Doprava

Při plánování mezinárodního projektu – tábora, expedice či setkání – může být doprava jednou z nejvýznamnějších položek Vašeho rozpočtu. Při cestování do zahraničí existuje mnoho odlišností od přeprav vnitrostátních – třeba na tábor na Šumavě. Protože většina z nás do zahraničí necestuje tak pravidelně – natož třeba s oddílem nebo kmenem – je třeba naplánování dopravy na mezinárodní akci nepodcenit! Když Vám v severním Švédsku praskne výfuk nebo v rumunském Banátu nepojede vlak, je to určitě komplikovanější situace, než pokud by se to stalo na Vysočině… Existuje mnoho možností, jak do zahraničí cestovat. Vždy je potřeba způsob dopravy vhodně zvolit podle počtu účastníků, jejich věku či charakteru mezinárodní akce. Obecně je možné cestovat buď vlastním dopravním prostředkem nebo pravidelnou linkovou dopravou.

Vlastní dopravní prostředek

Pokud máte pro cestu vlastní dopravní prostředek, nejste omezováni jízdními řády, přepravními podmínkami dopravců o velikosti a počtu zavazadel či jejich storno poplatky a máte možnost snadněji navštívit místa, která Vás zajímají. Cestovat můžete autem, mikrobusem nebo vlastním autobusem.

Osobní automobil nebo mikrobus – pokud nemáte vlastní – si můžete půjčit v některé autopůjčovně, kterých je na trhu dostatek a není problém je najít na internetu. Většina lidí vlastní řidičské oprávnění skupiny B, mohou tedy řídit motorová vozidla v hmotnostní kategorii do 3,5 tuny a maximálně 8 cestujícími mimo řidiče. Na internetu je možné nalézt mnoho informací o cestování autem do zahraničí a o podmínkách řízení motorových vozidel v jednotlivých zemích (např. na www.uamk.cz/). Je dobré se dopředu informovat o rychlostních limitech a jiných ustanoveních platných v zemi, do které cestujete. Pokuty na západ od našich hranic jsou nesrovnatelně vyšší a policie neoblomnější. Musíte také očekávat odlišné chování na silnicích v cizích zemích. Minibusy je možné si půjčit pouze v některých autopůjčovnách a pro letní termíny je většinou nutné provést rezervaci a zaplatit zálohu už dlouho dopředu. Podmínky se v jednotlivých autopůjčovnách liší, běžně je vyžadován věk řidiče 21 let.

Dlouhou cestu do zahraničí je dobré důkladně naplánovat a připravit se na ni. Mimo atlasů můžete v dnešní době využívat plánovače tras nebo navigační systém GPS. Je třeba důsledně dodržovat bezpečnostní přestávky řidičů – profesionální řidiči musí mít každých 4,5 h pauzu nejméně 45 minut a denní doba řízení nesmí přesáhnout 10 hodin. Překračování těchto – dlouhodobě ověřených – limitů je hazardem se zdravím a životy! Nezapomeňte ani na povinnou výbavu a také na mezinárodní havarijní pojištění s asistenčními službami.

Na zahraniční cestu si samozřejmě můžete objednat i autobus. Kalkulaci nákladů Vám rád vytvoří dopravce, takže dopředu budete víceméně přesně vědět, na kolik vás cesta vyjde. Pro delší cesty je potřeba dvou řidičů (více peněz) a pokud autobus někde delší dobu stojí, musíte platit poplatky za čekání jak autobusu, tak i řidiče (řidičů). U bližších destinací je možné poslat autobus zpět do Česka, aby pro vás po skončení projektu přijel zpět. Dopravců je na trhu mnoho, proto se vždy zkuste obrátit na více firem, abyste nalezli toho nejlepšího.

Veřejná doprava

Při použití veřejné dopravy odpadají starosti se zajištěním povinné výbavy, pojištění a také vysilujícího řízení. Cestujete podle předem daného jízdního řádu a po zakoupení jízdenky či letenky se už o více nemusíte starat. Autobusy bývají většinou nejlevnější. Do zahraničí je vedeno mnoho pravidelných linek mnoha dopravů. Jízdenky se dají koupit na internetu, nebo v cestovních kancelářích. Kvalita služeb jednotlivých dopravců je různá, různé jsou i tarifní podmínky. Někteří dopravci dávají slevy na předčasný nákup jízdenek, jiné zlevňují těsně před odjezdem. Vzhledem k rostoucí konkurenci se na mnoha linkách setkáte s moderním autobusovým parkem a i kvalita nabízených služeb neustále roste.

Železniční doprava je při cestách do zahraničí vesměs dražší než osobní. V západní Evropě je kvalita služeb samozřejmě mnohem vyšší než u nás, v mnoha zemích se objevují soukromí dopravci konkurující národním železničním správám. Obyčejné jízdné bývá do zahraničí velice nákladné, proto je vhodné využít některou z možných slev. Nejznámějšími jsou Euro Domino a Inter Rail, které umožňují v daném období neomezené cestování po železnici v dané zemi. Informace o cestování po železnici je možné najít na stránkách Českých drah.

Letecká doprava zažívá v poslední době boom. Výrazný růst počtu přepravených osob je dán především rozvojem nízkonákladových dopravců. Tyto společnosti provozují po celé Evropě veliké množství spojů a několik let létají i do České republiky. Letenky je možné koupit vesměs pouze na internenetu, pokud koupíte letenku s dostatečným předstihem, můžete letět opravdu velice levně. Na palubě ovšem není poskytován prakticky žádný servis, změny letenek nejsou možné – a nebo velmi draho a některá letiště bývají velice daleko od měst. V Evropě v současnosti působí kolem 60 nízkonákladových dopravců – nejznámější jsou Easy Jet (http://www.e­asyjet.com/) a Ryanair (http://ryana­ir.com/) létající i do Česka.

Program

Program by měl rozhodně vycházet z přání a požadavků účastníků. Kromě putování přírodou a prozkoumávání odlišné kultury a historických památek lze doporučit následující skautské speciality:

  • Návštěva mezinárodní či větší národní akce (národní jamboree apod.) Některým oddílům se osvědčilo strávit týden či pár dní na takové akci a před tím nebo potom na vlastním soukromém putování po cizí zemi.
  • Společný tábor s místními skauty. Ten je potřeba dobře a v dostatečném předstihu důkladně připravit a naplánovat. I přes složitější komunikaci se zahraničními vedoucími a mnoho nečekaných komplikací se všechna naložená energie určitě vyplatí!
  • Návštěva mezinárodní skautské základny nebo světového skautského centra. Mnohé z nich nabízí kromě neformálních setkání také doplňkový a velice zajímavý program (outdoorové aktivity, sportovní vyžití apod.).
  • Návštěva skautského obchodu, skautského muzea, historického skautsky-slavného místa, ústředí národní skautské organizace apod.

Reprezentace Junáka a ČR

Ať už pojedete jako skauti kamkoli, všude budete reprezentovat svou zemi a také Junáka. Zde přinášíme několik málo tipů, kterak v zahraničí český skauting představit:

  • Online reprezentační balíček je všem k dispozici zdarma ke stažení zde!
  • Nezapomeňte před odjezdem nakoupit nějaké české skautské nášivky a šátky navíc. Možná vám bude líto při loučení vyměňovat své, které máte už mnoho let, a nebo prostě budete chtít obdarovat všechny své nové přátele. Nezapomeňte vzít s sebou českou vlajku, popřípadě vlajku vašeho střediska, okresu, Junáka.
  • Speciální expediční trička s nějakým logem společného tábora se u nás dají pořídit poměrně levně. Nechte si je udělat i pro sponzory a přátele, určitě je potěšíte a nadchnete pro to, aby šli do akce příště s vámi.
  • Malé dárky z vaší obce, okolí či kraje lze získat třeba na obecních úřadech. Určitě vám vyjdou vstříc, zvláště, pokud se zkontaktujete a budete pořádat společnou akci v partnerském městě či regionu.
  • Česká kuchyně nejsou jen knedlíky nebo bramboráky. Připravte si ingredience už doma, zahraniční kamarády určitě mile překvapíte! Stejně jako překvapíte (u nás běžnými) tábornickými dovednostmi jako jsou lasování, zapalování ohně třením dřev apod. nebo lidovými kroji a tanci.

Po návratu

Pokud jste získali na svou zahraniční akci dotaci prostřednictvím ústředí Junáka, je vaší povinností napsat po návratu společně s vyúčtováním „závěrečnou zprávu“. V každém případě budeme rádi, když se o vašich zkušenostech dozvíme a budeme moci vaše dobré i špatné zážitky zveřejnit. Existuje však celá řada dalších možností, co po návratu s nabytými zážitky a zkušenostmi podniknout:

  • Zorganizovat pro účastníky společné setkání a vzpomínání, zkuste s nadšenými účastníky rovnou začít plánovat expedici na příští rok!
  • Uspořádat promítání fotek či filmu z akce společně s komentářem a ochutnávkou přivezených potravin či tamních pokrmů. Setkání lze koncipovat speciálně pro rodiče, pro veřejnost nebo například pro sponzory, kteří na vaši výpravu přispěli. Zajímavou aktivitou bude jistě i společná příprava takové prezentace (stříhání filmů, vaření jídel, tvorba plakátů a koláží atd.)
  • Ve své klubovně nebo v okolí (v knihovně, čajovně, foyer kina apod.) uspořádejte výstavu povedených fotek z akce. Doplňte vhodným komentářem, který osloví i neskauty. Možná bude taková výstava vhodným startem vaší náborové akce!
  • Nezapomeňte získat zpětnou vazbu od účastníků – ze všeho se snažte vzít si ponaučení a příští výpravu udělat ještě lepší.
  • Udržujte získané kontakty, zkuste naplánovat na příští rok pobyt vašich nových zahraničních přátel zase tady v Česku.
logo

Práce s článkem

1
kladných hlasů

Klíčové výrazy

Diskuse o článku

0 Názorů
Komentáře jsou dostupné jen přihlášeným členům Junáka.
  Nahlásit chybu